SSS

Çift uyrukluyum YÖS'e katılabilir miyim?

YÖS Kursuna katılacak öğrencilerimizin en çok sordu sorulardan bir tanesidir.Birinci vatandaşlığı yabancı daha sonra T.C. Vatandaşlığı alanlar YÖS’e girebilir.

Fakat birinci T.C Vatandaşlığı ikincisi yabancı vatandaşlığı bulunanlar ancak geçici olarak T.C. vatandaşlığından çıkma izni alarak katılabilirler.

 

Başvurma Belgesini nereden alabilirim?

YÖS Başvuru belgesini başvurduğunuz üniversiteden almanız lazım.

 

Ne kadar ücret yatırmamız gerekiyor?

YÖS sınavına katılım ücreti üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

 

Sınav ne zaman, nerede yapılacak?

Her üniversitenin yös sınavı farklı olduğundan yös kursuna hazırlanan öğrencilerimiz  www.alsgroup.eu dan  YÖS SINAV tarihlerini takip edebilirler.

 

Sınavda ne gibi sorular soruluyor / hangi konulardan soru soruluyor?

YÖS Sınavı Matematik, Geometri ve IQ Derslerinden Oluşmaktadır.Yabancı Öğrenci Sınavında 45 IQ , 30 Matematik ve 5 Geometri Sorusu Çıkmaktadır.

 

Sınav sonucumu nasıl, nereden öğrenebilirim?

YÖS sınav sonuçlarını üniversitelerin websitelerinden öğrenebilirsiniz

 

 

1-YÖS NEDİR? KİMLER GİREBİLİR?

Yös yabancı öğrenci sınavı demektir. Yabancı uyruklu öğrenci sınavına başvurabilmek için birinci şart yabancı uyruklu olmak. Ya da yabancı uyruklu iken sonradan Türk vatandaşlığı alan yada çifte vatandaşlar sınava katılabilir.
-Türk vatandaşı olmasına rağmen lise eğitiminin tamamını yurt dışında tamamlayan öğrenciler girebilir.(KKTC hariç)
-Türkiye de doğan ilk uyruğu T.C vatandaşı olanların orta öğreniminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar (Yabancı ülkelerde ki Türk okulu sınava girmeye engel değildir).

2-YÖS’E KİMLER BAŞVURU YAPAMAZ

-Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı olup orta öğreniminin tamamını Türkiye ‘de ve KKTC tamamlayanlar (Bunlar geçici vatandaşlıktan çıkmak şartıyla Yös ‘e başvuru yapabilirler.

3-ÇİFTE VATANDAŞLAR YÖS ‘E NASIL GİREBİLİR ?

-Doğumla yabancı vatandaşlık alan adaylar daha sonradan Türk vatandaşlığını hak kazandılar ise direk girebilirler bu durumda hiçbir problem yoktur.
-Ancak doğumla Türk Vatandaşı olan adaylar daha sonra çeşitli sebepler den  dolayı Yabancı Uyruk Vatandaşlığı  aldılar ise Nüfus Müdürlüğüne  gidip bir dilekçe ile vatandaşlıktan çıkma talebinde bulunmaları gerekmektedir. İlgili müdürlük bu belgeyi ilgili Emniyet Müdürlüğüne yönlendirip 3 ay sonra vatandaşlıktan çıkabiliyorlar. Burada ki  şart Yös tercihlerine kadar vatandaşlıktan çıkmaları yeterli olmaktadır. Sınav başvuruları için hiçbir engel teşkil etmemektedir.

4- YÖS BAŞVURUSUNDA HANGİ BELGELER İSTENMEKTEDİR?

Öğrenci mezun durumda ise diploması, okuyor ise öğrenci belgesi, fotoğraf ve pasaportu yeterlidir.

5-YÖS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar sınava girmek istediği üniversitenin internet sayfasına giriş yaptıktan sonra Yös  kısmını tıkladıktan sonra karşınıza aday formu geliyor. Bu formu doldurduktan sonra yani eksiksiz kişisel bilgilerinizi dolduruyorsunuz sonra fotoğraf , pasaport ve diploma istenmektedir. Bunları da tarattırdıktan sonra Yös başvuru işleminiz tamamlanmış olmaktadır

6-YÖS’ÜN UYGULANMASINDA VE SONUÇLARIN GERÇEKLEŞMESİNDEN HANGİ KURUM SORUMLUDUR?

-Yabancı öğrenci sınavı (YÖS) ile ilgili kontenjan, taban puan vs. üniversitelerin kendisi sorumludur.

7- YÖS İÇİN TEK BİR SINAVA MI GİRİLİYOR?

-Hayır tek bir sınav değil. Her üniversite kendi sınavını kendisi yapmaktadır. Yös ‘te öğrencilerin daha fazla tercih şansı var .Bazı üniversiteler kendi sınavları haricinde diğer üniversitelerin sınavlarını da kabul etmektedirler. Örneğin: Süleyman Demirel Üniversitesi’ nin (SDÜ) sınavına girdiniz. Düşük bir puan aldınız fakat SDÜ diyor ki ben Dokuz Eylül Üniversitesinin sınav sonuçlarını da kabul ediyorum diyebiliyor. Sizler istediğiniz kadar sınav başvurusu yapabiliyorsunuz istediğiniz üniversiteye bu size çok ciddi avantaj sağlayacaktır.

8-YÖS İLE HER ÜNİVERSİTEYE BAŞVURABİLİR MİYİM?

-Yabancı öğrenci sınavı ile (yös) Türkiye deki üniversitelerin%95 ‘ine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapamayacağınız 2 ya da 3 tane üniversite vardır. Bunlar:
-Boğaziçi Üniversitesi
-İstanbul Teknik Üniversitesi
-Ortadoğu Teknik Üniversitesi

9-OKUL PUANI YÖS İÇİN ÖNEMLİ Mİ?

Hayır önemli değil.Yös için girmiş olduğunuz sınavın sonucu önemlidir.

10-YÖS ‘TE HANGİ KONULARDAN SORUMLUYUZ?

YÖS ile YKS konuları çok fazla benzerlik göstermemektedir. YKS konularında Fizik, Kimya, Matematik, Biyoloji, Tarih, Türkçe vs .konulardan sorumlu iken YÖS’te sadece Matematik ve türevlerinden sorumluyuz.Mat1,Mat2, Geometri ve QI den sorumlusunuz. YÖS’te size sorulan sorular akıl yürütme yeteneğini ölçmeye dair sorulardır. YKS soruları ise ezbere dayalı sorulardır.

10-YÖS’TE YANLIŞ YAPILAN SORULAR DOĞRULARI GÖTÜRÜR MÜ?

-Sınavda dört yanlış yanıt bir doğru yanıtı götürecektir. Testteki yaptığınız tüm yanlış ve doğru sorular sayılacak doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puan hesaplaması yapılacaktır.

11-YÖS ÜCRETLERİ NASIL YATIRILIR?

Başvuru yaptığımız üniversiteden almış olduğumuz aday numarasıyla bankadan havale yada üniversitenin internet sistemi üzerinden online para yatırması gerçekleştirebilirsiniz. Her üniversite başvurusu için farklı ücret yatırılmak zorundasınız. Tek bir üniversiteye yatırılan ücretle birden fazla üniversitenin sınavına asla giremezsiniz. Yani kaç üniversitenin sınavına girecekseniz hepsine ayrı ayrı ücret yatırmak zorundasınız